ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αναχώρησε η 6μελης αποστολή για το παγκόσμιο

Ευκαιρία για να μετρήσουν τις δυνάμεις τους και να κυνηγήσουν όσες πιθανότητες διάκρισης διαθέτουν θα αποτελέσει για τους αθλητές της Εθνικής ανδρών η συμμετοχή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής της Κιτακιούσου, στην Ιαπωνία (18-24 Οκτωβρίου).

Οι έξι αθλητές που αναχώρησαν σήμερα (Τρίτη 12/10) με προορισμό την ιαπωνική πόλη είναι οι Νίκος Ηλιόπουλος (σύνθετο ατομικό: έδαφος, πλάγιος ίππος, κρίκοι, άλμα, δίζυγο, μονόζυγο), Αντώνης Τανταλίδης (έδαφος, πλάγιος ίππος, άλμα), Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης (κρίκοι), Χριστόφορος Κωνσταντινίδης (έδαφος), Σταύρος Γκίνης (κρίκοι) και Στέφανος Τσολακίδης (πλάγιος ίππος, δίζυγο). Οι δύο τελευταίοι πρόκειται να πραγματοποιήσουν την πρώτη τους εμφάνιση στον θεσμό.
Μαζί τους ταξιδεύουν οι ομοσπονδιακοί προπονητές Δημήτρης Ράφτης, Θεόφιλος Λαλεχός, Βασίλης Τσολακίδης και ο διεθνής κριτής Λευτέρης Μπουτάκης.

Το φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα έχει την ιδιαιτερότητα ότι δεν περιλαμβάνει το ομαδικό αλλά μόνο ατομικά αγωνίσματα, καθώς απευθύνεται σε σπεσιαλίστες των επιμέρους οργάνων και του σύνθετου ατομικού.
Θα είναι το τελευταίο μεγάλο ραντεβού που θα διεξαχθεί με τον Κώδικα Βαθμολογίας του Ολυμπιακού κύκλου 2016-2021, καθώς από τη νέα χρονιά θα τεθεί σε ισχύ ο αντίστοιχος Κώδικας Βαθμολογίας της περιόδου 2022-2024, βάσει του οποίου οι αθλητές θα αναπροσαρμόσουν τα προγράμματά τους, ξεκινώντας την πορεία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ιαπωνίας έχουν δηλώσει συμμετοχή 388 αθλητές και αθλήτριες από 58 χώρες (236 άνδρες, 152 γυναίκες), ανάμεσα στους οποίους θα βρίσκεται ο γεννημένος στην Κιτακιούσου Κόχεϊ Ουτσιμούρα, κάτοχος δύο Ολυμπιακών και έξι παγκόσμιων τίτλων στο σύνθετο ατομικό, που αναμένεται να κάνει την αποχαιρετιστήρια εμφάνισή του στη γενέθλια πόλη του.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης (σε ώρες Ελλάδας):

Δευτέρα 18 Οκτωβρίου
03:45 – 14:30: Προκριματικός γυναικών, 1ος-7ος όμιλος

Τρίτη 19 Οκτωβρίου
03:45 – 08:15: Προκριματικός γυναικών, 8ος-10ος όμιλος
11:00 – 14:50: Προκριματικός ανδρών, 1ος-2ος όμιλος
(Εθνική ανδρών: 1ος όμιλος, 11:00 – 12:40)

Τετάρτη 20 Οκτωβρίου
03:20 – 14:50: Προκριματικός ανδρών, 3ος-8ος όμιλος

Πέμπτη 21 Οκτωβρίου
12:00 – 14:00: Τελικός Σύνθετου ατομικού γυναικών

Παρασκευή 22 Οκτωβρίου
12:00 – 15:00: Τελικός Σύνθετου ατομικού ανδρών

Σάββατο 23 Οκτωβρίου
10:10 – 13:00: Τελικοί οργάνων, 1ο σκέλος
(ΑΝΔΡΕΣ: Ασκήσεις εδάφους, Πλάγιος ίππος, Κρίκοι, ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Άλμα, Ασύμμετροι ζυγοί)

Κυριακή 24 Οκτωβρίου
10:25 – 13:15: Τελικοί οργάνων, 2ο σκέλος
(ΑΝΔΡΕΣ: Άλμα, Δίζυγο, Μονόζυγο, ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Δοκός ισορροπίας, Ασκήσεις εδάφους)

ΠΗΓΗ Sportsfeed.gr

Related Posts