ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: Αύριο η συγκρότηση σε σώμα του νέου ΔΣ του ΞΕΕ | Αυτοί είναι οι υποψήφιοι για τις αντιπροεδρίες…

Στην τελική ευθεία μπαίνει αύριο η διαδικασία για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο του Ξενοδοχειακού Επιμελητηρίου Ελλάδος, το οποίο στις 15 Ιανουαρίου 2022 και μέχρι τις 14.1.2026, θα αναλάβει την διοίκηση του ΞΕΕ.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΧΡΗΜΑ & ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ, αύριο το απόγευμα θα συγκροτηθεί σε σώμα το νέο ΔΣ που προέκυψε από τις εκλογές του Σεπτεμβρίου, τις οποίες κάλυψε εκτενώς το Χ&Τ.

Υποψήφιοι για τις 3 θέσεις των αντιπροέδρων, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, θα είναι κατ’ αλφαβητική σειρά, οι:

– Αλέξανδρος Αγγελόπουλος
– Όλγα Παπαδάκη
– Άρης Σουλούνιας
– Χριστίνα Τετράδη

© ΧΡΗΜΑ & ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ
money tourism copyright photo
© ΧΡΗΜΑ & ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Αντιθέτως για την θέση του Οικονομικού Επόπτη, φαίνεται ότι θα υπάρξει μία υποψηφιότητα αυτή του νυν Επόπτη Αντώνη Μιτζάλη. Σύμφωνα δε με τις ίδιες πληροφορίες δεν αναμένονται αλλαγές και στην Διοικούσα Επιτροπή, πλην της αντικατάστασης του Κώστα Λεβέντη.

Η διαδικασία

Η διαδικασία που προβλέπεται είναι η κατάθεση των υποψηφιοτήτων στο ΔΣ και ακολούθως θα υπάρξει ψηφοφορία, από την οποία οι 3 πρώτοι υποψήφιοι θα καταλάβουν τις 3 θέσεις των αντιπροέδρων.

Ποιοι εξελέγησαν στο νέο ΔΣ

Το νέο ΔΣ του ΞΕΕ, που αποκλειστικά δημοσίευσε το ΧΡΗΜΑ & ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ, έχει ως εξής:

tetradiΑπό την πρώτη εκλογική ομάδα (Στερεά Ελλάδα –  Εύβοια – Νησιά Αργοσαρωνικού  – Κύθηρα)

  • Από τα ξενοδοχεία 5 αστέρων ο Απόστολος Μουσαμάς
  • Από τα ξενοδοχεία 4 αστέρων ο Αλέξανδρος Βασιλικός
  • Από τα ξενοδοχεία 3 αστέρων οι Σταύρος Καλαμάκης και Σοφία Φλέγκα
  • Από τα ξενοδοχεία 2 αστέρων οι Ιωάννης Αβράμπος και Αναστάσιος Κανελλόπουλος
  • Από τα ξενοδοχεία 1 αστέρος ο Θωμάς Μακρής

Από τη δεύτερη εκλογική ομάδα (Πελοπόννησος – Ελαφόνησος)

  • Από τα ξενοδοχεία 5, 4, & 3 αστέρων οι Δημήτριος Καραλής και Αλέξανδρος Αγγελόπουλος
  • Από τα ξενοδοχεία 2 & 1 αστέρος ο Δημήτρης Πολλάλης

Από την τρίτη εκλογική ομάδα (Θεσσαλία – Σποράδες)

  • Από τα ξενοδοχεία 5, 4 & 3 αστέρων ο Γεώργιος Ζαφείρης
  • Από τα ξενοδοχεία 2 & 1 αστέρος ο Βασίλειος Καραουλάνης

Από την τέταρτη εκλογική ομάδα (Ιόνια Νησιά)

  • Από τα ξενοδοχεία 5 αστέρων η Χριστίνα Τετράδη
  • Από τα ξενοδοχεία 4 αστέρων ο Χαράλαμπος Βούλγαρης
  • Από τα ξενοδοχεία 3 αστέρων ο Κων/νος Μέριανος
  • Από τα ξενοδοχεία 2 & 1 αστέρος ο Γεράσιμος Τιμοθεάτος

Από την πέμπτη εκλογική ομάδα (Μακεδονία –Θράκη – Θάσος)

  • Από τα ξενοδοχεία 5 αστέρων ο Αντώνιος Μιτζάλης
  • Από τα ξενοδοχεία 4 αστέρων ο Γρηγόρης Τάσιος
  • Από τα ξενοδοχεία 3 αστέρων ο Θεόδωρος Μουσιάδης.
  • Από τα ξενοδοχεία 2 αστέρων η Ζωχερή Μυκωνιάτη
  • Από τα ξενοδοχεία 1 αστέρος ο Ηρακλής Τσιτλακίδης

Από την έκτη εκλογική ομάδα (Κυκλάδες – Νήσοι Αιγαίου)

  • Από τα ξενοδοχεία 5, 4 & 3 αστέρων οι Εμμανουήλ Καραμολέγκος και Όλγα  Παπαδάκη
  • Από τα ξενοδοχεία 2 & 1 αστέρος ο Ιωάννης Μαργαρίτης

Από την έβδομη εκλογική ομάδα (Κρήτη)

  • Από τα ξενοδοχεία 5 αστέρων ο Νικόλαος Χαλκιαδάκης
  • Από τα ξενοδοχεία 4 αστέρων ο Εμμανουήλ Μανούσος
  • Από τα ξενοδοχεία 3 αστέρων ο Μιχαήλ Κυριακάκης
  • Από τα ξενοδοχεία 2 αστέρων ο Αλέξανδρος Κοτσυφάκης
  • Από τα ξενοδοχεία 1 αστέρος ο Νικόλαος Φαραγκουλιτάκης

Από την όγδοη εκλογική ομάδα (Δωδεκάνησα)

  • Από τα ξενοδοχεία 5 αστέρων ο Σακελάριος Σουλούνιας
  • Από τα ξενοδοχεία 4 αστέρων ο Κωνσταντίνος Καλλιουδάκης
  • Από τα ξενοδοχεία 3 αστέρων η Κωνσταντίνα Σβύνου
  • Από τα ξενοδοχεία 2 αστέρων ο Μηνάς Χατζημιχαήλ
  • Από τα ξενοδοχεία 1 αστέρος ο Ιωάννης Παπαβασιλείου

Από την ένατη εκλογική ομάδα (Ήπειρος)

Από όλα τα ξενοδοχεία ανεξαρτήτου τάξης ο Χρήστος Ιωάννου

Από τη δέκατη εκλογική ομάδα (Νησιά Βορείου Αιγαίου)

Από όλα τα ξενοδοχεία ανεξαρτήτου τάξης ο Στυλιανός Μάντζαρης

Από την ενδέκατη εκλογική ομάδα (Λουτροπόλεις)

Από όλα τα ξενοδοχεία ανεξαρτήτου τάξης ο Γεώργιος Πολίτης

Από την δωδέκατη εκλογική ομάδα (Κάμπινγκ)

Από όλα τα Κάμπινγκ της χώρας οι Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος  και Αντώνιος  Δεληδημητρίου

Η κατανομή

Η κατανομή των αντιπροσώπων στις 12 εκλογικές ομάδες είναι η παρακάτω:

1η Εκλογική Ομάδα (Στερεά Ελλάδα – Εύβοια – Αργοσαρωνικός – Κύθηρα)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                       ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                              1
Τεσσάρων (4) Αστέρων                                                                                                      1
Τριών (3) Αστέρων                                                                                                              2
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                                  2
Ενός (1) Αστέρος                                                                                                                  1
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                           7

2η Εκλογική Ομάδα (Πελοπόννησος – Ελαφόνησος)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                       ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                              2
Τεσσάρων (4) Αστέρων
Τριών (3) Αστέρων
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                                  1
Ενός (1) Αστέρος
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                           3

3η Εκλογική Ομάδα (Θεσσαλία – Σποράδες – Σκύρος)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                      ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                              1
Τεσσάρων (4) Αστέρων
Τριών (3) Αστέρων
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                                  1
Ενός (1) Αστέρος
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                           2

4η Εκλογική Ομάδα (Ιόνια)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                       ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                              1
Τεσσάρων (4) Αστέρων                                                                                                      1
Τριών (3) Αστέρων                                                                                                              1
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                                  1
Ενός (1) Αστέρος
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                          4

5η Εκλογική Ομάδα (Μακεδονία – Θράκη – Θάσος)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                      ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                             1
Τεσσάρων (4) Αστέρων                                                                                                     1
Τριών (3) Αστέρων                                                                                                             1
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                                 1
Ενός (1) Αστέρος                                                                                                                 1
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                          5

6η Εκλογική Ομάδα (Κυκλάδες)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                      ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                            2
Τεσσάρων (4) Αστέρων
Τριών (3) Αστέρων
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                                 1
Ενός (1) Αστέρος
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                         3

7η Εκλογική Ομάδα (Κρήτη)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                     ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                            1
Τεσσάρων (4) Αστέρων                                                                                                    1
Τριών (3) Αστέρων                                                                                                            1
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                                1
Ενός (1) Αστέρος                                                                                                                1
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                         5

8η Εκλογική Ομάδα (Δωδεκάνησα)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                     ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                           1
Τεσσάρων (4) Αστέρων                                                                                                   1
Τριών (3) Αστέρων                                                                                                           1
Δύο (2) Αστέρων                                                                                                               1
Ενός (1) Αστέρος                                                                                                               1
Σ Υ Ν Ο Λ Ο                                                                                                                        5

9η Εκλογική Ομάδα (Ήπειρος)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                     ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                           1
Τεσσάρων (4) Αστέρων
Τριών (3) Αστέρων
Δύο (2) Αστέρων
Ενός (1) Αστέρος

10η Εκλογική Ομάδα (Νησιά Βορείου Αιγαίου)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                      ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Πέντε (5) Αστέρων                                                                                                           1
Τεσσάρων (4) Αστέρων
Τριών (3) Αστέρων
Δύο (2) Αστέρων
Ενός (1) Αστέρος

11η Εκλογική Ομάδα (Λουτροπόλεις)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ                                                      ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Ανεξαρτήτως κατηγορίας αστέρων                                                                              1

12η Εκλογική Ομάδα (Κάμπινγκ)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΜΠΙΝΓΚ                                                              ΕΚΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Ανεξαρτήτως κατηγορίας αστέρων                                                                              2

ΠΗΓΗ money-tourism.gr

Related Posts