ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Γκντίνια 2020: ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ η Τζεπτσιρτσίρ!

Νέο παγκόσμιο ρεκόρ (σε αγώνα μόνο για γυναίκες) κατέγραψε η Κενυάτισσα Πέρεζ Τζεπτσιρτσίρ που τερμάτισε πρώτη με 1:05.16, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου που διεξάγεται σήμερα στη Γκντίνια της Πολωνίας.

της Πηνελόπης Γκιώνη
[email protected]

Eξαιρετική κούρσα έγινε στη Γκντίνια με την Κενυάτισσα Πέρες Τζεπτσιρτσίρ να κάνει φοβερό αγώνα και με 1:05.16 να κατακτά τον παγκόσμιο τίτλο και να καταρρίπτει το παγκόσμιο ρεκόρ του ημιμαραθωνίου (μόνο γυναικών) που κατείχε η ίδια από το 2019 με 1:05.34. Στη δεύτερη θέση την ακολούθησε η Γερμανίδα Μελάτ Γισάτ Κετζέτα που με 1:05:18 σημείωσε νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ. Η Αιθιόπισσα Γιαλεμζέρφ Γιεχουαλό τερμάτισε τρίτη με 1:05.19.
Παράλληλα, και οι τρεις δρομείς που θα ανέβουν στο βάθρο τερμάτισαν σε χρόνο καλύτερο από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ (1:05.34).