ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ευρωπαϊκό ομάδων, 3η κατηγορία: Η ομάδα της Κύπρου

Το διήμερο 19-20 Ιουνίου στη Λεμεσό και το Τσίρειο στάδιο θα φιλοξενηθεί το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων της τρίτης κατηγορίας, με την Κύπρο να διεκδικεί καλές εμφανίσεις εντός έδρας.

Στις 19 και 20 Ιουνίου, η κυπριακή ομοσπονδία στίβου θα διοργανώσει το ευρωπαϊκό ομάδων της 3ης κατηγορίας στη Λεμεσό, όπου θα φιλοξενηθούν άλλες 17 χώρες, οι οποίες θα αποτελέσουν τις 15 εθνικές ομάδες που θα παλέψουν με την Κύπρο, για τις τρεις θέσεις ανόδου στη 2η κατηγορία. Κάθε χώρα έχει δικαίωμα να δηλώσει συνολικά 25 αθλητές και 25 αθλήτριες, οι οποίοι θα συμμετάσχουν στα 40 αγωνίσματα του προγράμματος.
Τη σύνθεση της κυπριακής ομάδας αποτελούν οι ακόλουθοι:

Γυναίκες

  • 100μ: Ολίβια Φωτοπούλου (ΓΣΠ)
  • 200μ: Ολίβια Φωτοπούλου (ΓΣΠ)
  • 400μ: Ελένη Αρτυματά (ΓΣΕ)
  • 800μ: Καλλιόπη Κουντούρη (ΓΣΠ)
  • 1.500μ: Μερόπη Παναγιώτου (ΓΣΠ)
  • 3.000μ: Μερόπη Παναγιώτου (ΓΣΠ)
  • 5.000μ: Θάλεια Χαραλάμπους (ΓΣΟ)
  • 100μ εμπόδια: Ναταλία Χριστοφή (ΓΣΕ)
  • 400μ εμπόδια: Μιράντα Κυριάκου (ΓΣΚ)
  • 3.000μ στιπλ: Χρυστάλλα Χατζηπολυδώρου (ΓΣΠ)
  • Ύψος: Στυλιάνα Ιωαννίδου (ΓΣΟ)
  • Επί Κοντώ: Μαρία Αριστοτέλους (ΓΣΠ)
  • Μήκος: Φίλιππα Φωτοπούλου (ΓΣΠ)
  • Τριπλούν: Νάταλυ Ιωάννου (ΓΣΠ)
  • Σφαιροβολία: Παρασκευή Θρασυβούλου (ΓΣΟ)
  • Δισκοβολία: Ανδρονίκη Λαδά (ΓΣΟ)
  • Ακοντισμός: Χριστιάνα Έλληνα (ΓΣΚ)
  • Σφυροβολία: Χρυστάλλα Κυριάκου (ΓΣΠ)
  • 4Χ100μ: Ελένη Αρτυματά (ΓΣΕ), Ολίβια Φωτοπούλου (ΓΣΠ), Σκεύη Ανδρέου (ΓΣΕ), Ραμόνα Παπαϊωάννου (ΓΣΚ), Μαριάννα Πισιάρα (ΓΣΟ).
  • 4Χ400μ: Ελένη Αρτυματά (ΓΣΕ), Καλλιόπη Κουντούρη (ΓΣΠ), Ραφαέλλα Δημητρίου (ΓΣΚ), Θέκλα Αλεξάνδρου (ΓΣΚ), Χρύσω Γεωργίου (ΓΣΟ).
  • Αναπληρωματικές: Νεκταρία Παναγή (ΓΣΕ), Ναταλία Ευαγγελίδου (ΓΣΠ), Καλυψώ Σταύρου (ΓΣΟ).

Άνδρες

  • 100μ: Σταύρος Αυγουστίνου (ΓΣΕ)
  • 200μ: Αλεξάντερ Μπίτσι (ΓΣΟ)
  • 400μ: Σταύρος Σπύρου (ΓΣΠ)
  • 800μ: Σταύρος Σπύρου (ΓΣΠ)
  • 1.500μ: Αντρέα Μισιάρα (ΓΣΠ)
  • 3.000μ: Αμίν Χαντίρι (ΓΣΖ)
  • 5.000μ: Αμίν Χαντίρι (ΓΣΖ)
  • 110μ εμπόδια: Μίλαν Τράικοβιτς (ΓΣΟ)
  • 400μ εμπόδια: Αναστάσιος Βασιλείου (ΓΣΖ)
  • 3.000μ στιπλ: Νικόλας Φράγκου (ΓΣΠ)
  • Ύψος: Βασίλης Κωνσταντίνου (ΓΣΚ)
  • Επί Κοντώ: Νίκανδρος Στυλιανού (ΓΣΠρ)
  • Μήκος: Λουκάς Σιμιλλίδης (ΓΣΚ)
  • Τριπλούν: Γρηγόρης Νικολάου (ΓΣΠρ)
  • Σφαιροβολία: Κωνσταντίνος Αλεξιάδης (ΓΣΖ)
  • Δισκοβολία: Απόστολος Παρέλλης (ΓΣΠ)
  • Ακοντισμός: Σπύρος Σάββα (ΓΣΚ)
  • Σφυροβολία: Αλέξανδρος Πουρσανίδης (ΓΣΚ)
  • 4Χ100μ: Σταύρος Αυγουστίνου (ΓΣΕ), Αλεξάντερ Μπίτσι (ΓΣΟ), Δημήτρης Χατζησέργης (ΓΣΕ), Εμμανουήλ Χριστοδούλου (ΓΣΠ), Φώτης Ιωάννου (ΓΣΠ).
  • 4Χ400μ: Σταύρος Σπύρου (ΓΣΠ), Γεώργιος Χωραττά (ΓΣΠ), Μιχάλης Χρυσοστόμου (ΓΣΟ), Ανδρέας Δημητριάδης (ΓΣΕ).
  • Αναπληρωματικοί: Χρίστος Δημητρίου (ΓΣΠ), Έλβις Κριούκοφ (ΓΣΟ), Γεώργιος Κονιαράκης (ΓΣΟ).

ΠΗΓΗ Sportsfeed.gr

Related Posts