ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Κορυφαίες επιδόσεις από Καλάκο – Παπούλια στο Great Runs του Παναθηναϊκού

Πρωτόγνωρη επιτυχία σημείωση το πρωτοποριακό φεστιβάλ δρόμων ημιαντοχής που διοργάνωσε ο Παναθηναϊκός με την πολύτιμη στήριξη του Δήμου Γαλατσίου και την συνεργασία της ελληνικής ομοσπονδίας.

Περισσότεροι από 200 δρομείς ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Παναθηναϊκού για τα Great Runs και για δυόμιση περίπου ώρες το δημοτικό στάδιο Γαλατσίου γέμισε ζωή και έδωσε μία καλή αγωνιστική ευκαιρία δρομείς ημιαντοχής όλων των ηλικιών.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των αγώνων ήταν δύο πρωταθλητές του Παναθηναϊκού, ο Θανάσης Καλάκος στα 800μ. με 1:49.89 και ο Χρήστος Παπούλιας στα 1500μ. με 3:49.86, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία της Αναστασίας Μαρινάκου στα 800μ. με 2:09.72, της Ανθής Κυριακοπούλου στα 1500μ. με 4:26.52, αλλά και του Γιώργου Σταμούλη και της Ειρήνης Τσουπάκη στα 3000μ. με επιδόσεις 8:31.70 και 9:56.08 αντίστοιχα.

Να σημειωθεί πως όλοι οι παραπάνω αθλητές και αθλήτριες πέτυχαν τις καλύτερές τους φετινές επιδόσεις στα συγκεκριμένα αγωνίσματα με εξαίρεση φυσικά τον Χρήστο Παπούλια που σημείωσε την δεύτερη καλύτερή του επίδοση για φέτος, καθώς πρόσφατα πέτυχε σε διεθνές μίτιγκ στη Γερμανία 3:47.99.

Πέραν όμως των πρωταθλητών μας εξαιρετικές εντυπώσεις άφησαν και δύο ταλαντούχοι δρομείς των κατηγοριών Κ20 (εφήβων) και Κ18 (παίδων) στα αγωνίσματα των 800μ. και 1500μ. αντίστοιχα, όπου σημείωσαν επιδόσεις διεθνούς επιπέδου. Πρόκειται για τον 17χρονο Θανάση Ζυγούρη του ΣΑΚΑ με 1:55.33 στα 800μ. και τον 19χρονο Παναγιώτη Πετρουλάκη του ΓΑΣ Ιλισσός με 3:49.96 στα 1500μ.

Αναλυτικά τα αποτελέσμα του φεστιβάλ δρόμων ημιαντοχής Γαλάτσι Great Runs είναι:

800μ. ΑΝΔΡΩΝ-Κ20-Κ18

1.Θανάσης Καλάκος (1998) ΠΑΟ – 1:49.89

2.Γιώργος Μαθιόπουλος (2001) ΓΣ Γλυφάδας – 1:53.70

3.Θανάσης Ζυγούρης (2004) ΣΑΚΑ – 1:55.33

4.Χριστόφορος Κούτλης (2004) ΓΣ Ηλιούπολης – 1:58.07

5.Νικήτας Ασημομύτης (2002) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 1:59.94

6.Γιάννης Δημακουλέας (1998) ΑΣΕ Δούκα – 2:00.81

7.Γιάννης Τούντας (2003) ΑΓΣ Οίον Αγίου Στεφάνου – 2:01.42

8.Μάξιμος Κρητικόπουλος (2003) ΑΕΜ Αμεινίας Παλλήνης – 2:01.58

9.Παναγιώτης Ζυγούρης (2004) ΣΑΚΑ – 2:01.82

10.Κώστας Παπαδάκης (1994) ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου – 2:02.53

11.Άγγελος Τσίγκας (2003) ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας – 2:02.59

12.Κώστας Παπαδημητρίου (2005) Εθνικός ΓΣ – 2:02.95

13.Ματέο Ματζιάρ (1994) ΑΟ Μυκόνου – 2:03.64

14.Ιλία Γκολοβούσκιν (2002) ΑΟ Σπύρος Λούης Κορυδαλλού – 2:04.06

15.Νίκος Σακελλαρίου (2005) ΑΟ Βουλιαγμένης – 2:04.60

16.Δημήτρης Αγουρίδας (2003) ΟΣΦΠ – 2:04.97

17.Νίκος Περράκης (1993) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 2:05.43

18.Δημήτρης Τσεκούρας (2003) ΟΣΦΠ – 2:06.03

19.Ιούλιος Αρμάος (1977) ΓΣ Κηφισιάς – 2:06.31

20.Κώστας Πιπέρας (2000) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 2:06.67

21.Αυγερινός Μπόϊντας (2005) ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας – 2:09.26

22.Γιώργος Δαμιανός (2004) ΓΑΣ Χολαργού – 2:09.91

23.Νίκος Κλουβάτος (2004) ΑΟ Κάλλιστος – 2:10.20

24.Σωτήρης Σαμοϊλης (2005) ΓΣ Αναγέννηση Πεύκης – 2:20.70

1.500μ. ΑΝΔΡΩΝ-Κ20-Κ18

1.Χρήστος Παπούλιας (1998) ΠΑΟ – 3:49.86

2.Παναγιώτης Πετρουλάκης (2002) ΓΑΣ Ιλισσός – 3:49.96

3.Στέλιος Φίτζιος (2001) ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας – 4:04.94

4.Αλέξανδρος Σουκούλης (1999) Πανναξιακός ΑΟ – 4:06.22

5.Ορέστης Σαριδάκης (1994) ΓΣ Ηλιούπολης – 4:13.06

6.Κώστας Ζαβιτσάνος (1999) Πανελλήνιος ΓΣ – 4:13.45

7.Παναγιώτης Διονυσακόπουλος (1991) ΑΟ Πέλοπας Πάτρας – 4:15.40

8.Αλέξανδρος Αλεξίου (2004) Πανελλήνιος ΓΣ – 4:20.86

9.Ευτύχης Μεσολωράς (1983) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 4:24.26

10.Γιώργος Τζοβανάκης (2005) Πανιώνιος ΓΣ – 4:25.24

11.Ανδρέας Αλεβιζόπουλος (2000) ΑΣ Υδρία – 4:36.44

12.Κώστας Γεωργακόπουλος (2004) ΑΟ Ολυμπιάδα Κηφισιάς – 4:55.90

3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ-Κ20-Κ18

1.Γιώργος Σταμούλης (1998) ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – 8:31.70

2.Δημήτρης Τσάκαλος (1999) ΓΣ Αμαρουσίου – 8:36.35

3.Σέργιος Διακοστεφανής (2001) ΓΣ Αμαρουσίου – 8:40.33

4.Παναγιώτης Οδατζίδης (2001) ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας – 8:50.32

5.Αλέξανδρος Μανιφάβας (2002) ΓΑΣ Ιλισσός – 8:52.59

6.Τζουλιάνο Μάνκο (1999) ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – 8:54.53

7.Νίκος Πονηρέας (2000) ΑΕΜ Αμεινίας Παλλήνης – 8:56.92

8.ΚυριάκοςΜπέης (1982) Πανελλήνιος ΓΣ – 9:12.77

9.Κώστας Περίφανος (2002) ΓΣ Γλυφάδας – 9:22.07

10.Χένρι Σάτον (2003) ΓΣ Αμαρουσίου – 9:23.71

11.Θωμάς Πούλος (1986) ΓΑΣ Ιλισσός – 9:24.25

12.Μιχαίλο Πουζάνοφ (1990) ΓΣ Γλυφάδας – 9:32.27

13.Νεκτάριος Καρβουνίδης (2001) ΓΣ Γλυφάδας – 9:32.45

14.Γιώργος Ρουκλιώτης (1993) Πανιώνιος ΓΣ – 9:34.43

15.Χαράλαμπος Κωνσταντινίδης (1974) Πανιώνιος ΓΣ – 9:36.69

16.Γιάννης Καλύβας (1985) Πανελλήνιος ΓΣ – 9:37.96

17.Γιώργος Τσιγερίδης (1982) ΑΣ Αγίας Παρασκευής – 9:41.37

18.Κώστας Καραγιάννης (2005) ΑΓΣ Οίον Αγίου Στεφάνου – 9:46.06

19.Αχιλλέας Ιωάννου (1985) ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – 9:54.84

20.Αντώνης Κριεζής (2004) ΣΑΚΑ – 9:56.62

21.Νικήτας Ασημάκης (2002) ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου – 10:00.43

22.Ανδρέας Νίνης (1977) ΑΟ Ολυμπιάδα Κηφισιάς – 10:04.87

23.ΜάρκοςΚουκουλάρης (2005) ΣΑΚΑ – 10:11.17

24.Θανάσης Παπασημακόπουλος (1979) ΑΕΜ Αμεινίας Παλλήνης – 10:27.36

25.Αλέξης Γεωργούλιας (1990) ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας – 11:00.90

26.Χρήστος Αντωνίδης (1998) ΑΟ Δίας Αχαρνών – 11:11.36

27.Αμάν Κούμαρ (2000) ΑΟ Δίας Αχαρνών – 11:49.98

1200μ. Κ16 ΑΓΟΡΙΩΝ

1.Γιώργος Μπάκουλας (2006) ΣΑΚΑ – 3:23.04

2.Γιώργος Σπανουδάκης (2006) ΓΣ Ηλιούπολης – 3:23.32

3.Γιάννης Μπιτούνης (2007) ΣΑΚΑ – 3:23.42

4.ΆγγελοςΜπουρδέκας (2006) ΠΑΟ – 3:24.04

5.Αριστείδης Κατσέλης (2007) ΓΣ Νίκη Βύρωνα – 3:28.68

6.Μάριος Μεσολωράς (2006) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 3:33.31

7.Γιώργος Ρούντας (2006) ΓΣ Αναγέννηση Πεύκης – 3:33.67

8.Γιώργος Ζαχαριάς (2007) ΣΑΚΑ – 3:34.62

9.Θόδωρος Χατζηγεωργίου (2007) ΣΑΚΑ – 3:34.77

10.Σταύρος Κουβέλης (2006) ΓΣ Νίκη Βύρωνα – 3:35.28

11.Κυριάκος Παντόσης (2007) ΑΣ Σχολή Μωραίτη – 3:35.32

12.Διονύσης Γκίνης (2007) ΑΟ Ολυμπιάδα Κηφισιάς – 3:35.50

13.Άγγελος Βεργωτής (2006) ΓΣ Γαλατσίου – 3:36.19

14.Ευθύμης Κανάς (2007) ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου – 3:36.37

15.Κώστας Παπαδόπουλος (2006) ΑΟ Ολυμπιάδα Κηφισιάς – 3:36.83

16.Αντώνης Γαλάνης (2008) ΓΣ Ηλιούπολης – 3:37.67

17.Νίκος Παπαλέξης (2006) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 3:37.82

18.Άγγελος Σαραλίδης (2007) ΓΣ Χαλανδρίου – 3:38.93

19.Κώστας Γόντικας (2007) ΣΑΚΑ – 3:41.08

20.Δημήτρης Ξενογιάννης (2007) ΓΣ Νίκη Βύρωνα – 3:43.29

21.Βαγγέλης Κουτέρης (2006) ΓΣ Νίκη Βύρωνα – 3:43.91

22.Αναστάσης Πανάς (2007) ΑΟ Ολυμπιάδα Κηφισιάς – 3:44.74

23.Γιάννης Μουζάκης (2006) ΓΣ Αμαρουσίου – 3:45.22

24.Βασίλης Γιαννίτσας (2006) ΑΟ Κάλλιστος – 3:46.31

25.Απόστολος Αποστόλου (2006) ΓΣ Γαλατσίου – 3:47.85

26.Παναγιώτης Βασιλακόπουλος (2007) ΓΣ Γλυφάδας – 3:50.14

27.Βαγγέλης Καραπάνος (2006) ΑΟ Πεύκης – 3:51.04

28.Αντώνης Ζαμπέλης (2008) ΟΑ Κούρος Αίγινας – 3:52.53

29.Χρήστος Πασπαλιάρης (2006) ΣΑΚΑ – 3:55.99

30.Οδυσσέας Κοτσάμπας (2006) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 3:58.78

31.Νίκος Παππάς (2006) ΓΣ Νίκη Βύρωνα – 4:01.26

32.Οδυσσέας Πετρουλάκης (2006) ΓΣ Αναγέννηση Πεύκης – 4:01.85

33.Μάριος Γιαννιτσιώτης (2007) ΓΣ Γαλατσίου – 4:10.95

34.Φώτης Αποστόλου (2008) ΓΣ Γαλατσίου – 4:24.07

35.Περικλής Ασημομύτης (2008) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 4:39.98

800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ-Κ20-Κ18

1.Αναστασία Μαρινάκου (1996) ΓΕΑ Τρικάλων – 2:09.72

2.Κατερίνα Πέτσα (2001) ΓΣ Κερατέας – 2:13.48

3.Λυδία Στούπελ (1989) ΜΕΑΣ Τρίτων – 2:21.37

4.Μαρία Λιανοπούλου (2003) ΓΣ Αναγέννηση Πεύκης – 2:22.46

5.Αγάπη Σιαφάκα (2002) ΓΣ Αμαρουσίου – 2:25.90

6.Εύα Ιλάρη-Μπραραμπούτη (2002) ΓΣ Νίκη Βύρωνα – 2:27.30

7.Δέσποινα Κολοκούτσα (2004) ΑΕΜ Αμεινίας Παλλήνης – 2:31.06

8.Ξανθή Τσίκου (2005) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 2:32.75

9.Ευτυχία Γραφανάκη (2000) ΑΟ Κάλλιστος – 2:34.83

10.Σοφία Μητακούδη (2004) ΓΣ Κηφισιάς – 2:35.08

1.500μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ-Κ20-Κ18

1.Ανθή Κυριακοπούλου (1993) ΓΣ Γλυφάδας – 4:26.52

2.Κατερίνα Κουτλή (1997) ΓΣ Ηλιούπολης – 4:30.14

3.Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (1997) Πανιώνιος ΓΣ – 4:39.59

4.Ζωή Ανδρικοπούλου (1996) ΓΣ Ηλιούπολης – 4:40.75

5.Νικολέτα Κυνατίδου (1999) ΓΣ Γλυφάδας – 4:43.17

6.Πηνελόπη Νίκα (1995) ΠΑΟ – 4:48.77

7.Θεοδώρα Δημητρίου (2004) ΓΑΣ Ιλισσός – 5:05.77

8.Ιωάννα Λάλα (2005) ΑΓΣ Οίον Αγίου Στεφάνου – 5:15.13

9.Ευδοξία Μικροπανδρεμένου (2005) ΓΣ Χαλανδρίου – 5:18.65

3.000μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ-Κ20-Κ18

1.Ειρήνη Τσουπάκη (1994) ΓΣ Αμαρουσίου – 9:56.08

2.Καλλιόπη Σκαρπέτη (2000) Πανελλήνιος ΓΣ – 10:05.39

3.Παναγιώτα Λαζάρου (2003) ΓΕ Πόρου – 10:22.11

4.Ειρήνη Μιχαλά (1997) ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας – 10:25.04

5.Ιουλία Παναγιωτοπούλου (1994) ΓΣ Αμαρουσίου – 10:40.50

6.Ελισάβετ Δήμου (1995) ΓΣ Γλυφάδας – 10:52.48

7.Εφραιμία Καρύδη (2002) ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – 11:10.37

8.Ευδοξία Καμούζα (1984) ΓΣ Νίκη Βύρωνα – 11:19.38

9.Σοφία Αλυσανδράτου (1984) ΓΣ Αμαρουσίου – 11:32.51

10.Μαρία Μπαμπίλη (1999) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 11:45.03

11.Ελένη Στέφου (2003) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 12:20.19

1200μ. Κ16 ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

1.Λεμονιά Κιούλου (2006) ΑΕΜ Αμεινίας Παλλήνης – 3:38.52

2.Καλλιόπη Πατέρα (2007) ΣΑΚΑ – 3:42.92

3.Βερονίκη Μπουγά (2007) ΑΟ Σπύρος Λούης Κορυδαλλού – 3:45.13

4.Ιουλιάνα Ρούσσου (2007) ΓΣ Ηλιούπολης – 3:50.48

5.Ελένη Τσιρώνη (2006) ΑΕΜ Αμεινίας Παλλήνης – 3:54.43

6.Αγγελική Μπιτάκου (2007) ΑΓΣ Οίον Αγίου Στεφάνου – 3:54.84

7.Κατερίνα Κόμη (2008) ΑΟ Σπύρος Λούης Κορυδαλλού – 3:57.92

8.Φρειδερίκη Κουμουτσέα (2006) ΑΓΣ Οίον Αγίου Στεφάνου – 3:58.35

9.Δήμητρα Αντωνίου (2007) Πανιώνιος ΓΣ – 3:58.61

10.Μιχαέλα Κανάκη (2006) ΓΑΣ Ιλισσός – 3:58.92

11.Κυριακή Πορίκου (2008) ΠΑΟ – 3:59.95

12.Μυρτώ Τσουλογιάννη (2006) ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου – 4:01.21

13.Μαρία Μαρίνη (2007) ΟΑ Κούρος Αίγινας – 4:03.65

14.Εμέλεια Βασιλογιαννακοπούλου (2006) ΓΣ Αμαρουσίου – 4:04.32

15.Γεωργία Ζαφείρη (2008) ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – 4:04.61

16.Αλεξάνδρα Περιστερά (2008) ΓΣ Αμαρουσίου – 4:04.81

17.Φαίδρα Μιχαλά (2008) ΣΑΚΑ – 4:07.15

18.Μαρία Κοζαδίνου (2006) ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας – 4:07.20

19.Θεοδώρα Δεδεγκίκα (2006) ΑΣ Ήλιος Σπάτων – 4:07.72

20.Ευαγγελία Μπακογιάννη (2007) ΓΑΣ Ιλισσός – 4:07.99

21.Ευαγγελία Χάλαρη (2006) ΑΣ Ήλιος Σπάτων – 4:08.20

22.Μαρία Πετρολέκα (2008) ΣΑΚΑ – 4:09.09

23.Σοφία Τσικούρα (2007) ΑΟ Σπύρος Λούης Κορυδαλλού – 4:10.02

24.Πηνελόπη Γαλάνη (2008) ΓΣ Ηλιούπολης – 4:11.84

25.Αγγελική Τσιλιβάκου (2008) Πανιώνιος ΓΣ – 4:14.20

26.Νίκη Κοντοτάσιου (2006) Πανελλήνιος ΓΣ – 4:16.95

27.Ναταλία Αμοριανού (2008) ΓΣ Ηλιούπολης – 4:19.54

28.Δανάη Λιβανού (2008) ΣΑΚΑ – 4:19.63

29.Αναστασία Δημητριάδη (2007) ΑΟ Σπύρος Λούης Κορυδαλλού – 4:20.54

30.Νεκταρία Σταθάκη (2007) ΟΑ Κούρος Αίγινας – 4:20.58

31.Αμελή Διαμαντίδη (2007) ΣΑΚΑ – 4:22.31

32.Αθηνά Τσιλιβάκου (2006) Πανιώνιος ΓΣ – 4:24.77

33.Γεωργία Κανδήλα (2006) ΑΟ Κάλλιστος – 4:40.63

ΠΗΓΗ Sportsfeed.gr

Related Posts