ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΡΩΜΗ 2022: Το πρόγραμμα των Ελλήνων στην κολύμβηση

Τρεις μέρες έχουν απομείνει για την έναρξη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που θα λάβει μέρος στην ιταλική πρωτεύουσα, και οι Έλληνες κολυμβητές και κολυμβήτριες θα εκπροσωπήσουν την χώρα μας όλες τις μέρες της διοργάνωσης.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου
[email protected]

Από τις 11 έως και τις 17 Αυγούστου θα διεξαχθεί η κολύμβηση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης και οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο κολυμβητήριο Φόρο Ιτάλικο, εκεί όπου ο Κρίστιαν Γκολομέεβ και ο Στέργιος Μπίλας θα κάνουν πρεμιέρα για τα ελληνικά χρώματα με την συμμετοχή τους στα προκριματικά των 50μ πεταλούδα. Ο πάντα φορμαρισμένος, Απόστολος Χρήστου, θα ξεκινήσει να αγωνίζεται την Παρασκευή (12/08) με τα 100μ ελεύθερο, αγώνισμα στο οποίο η Ελλάδα θα έχει τριπλή εκπροσώπηση με επιπλέον τον Κρίστιαν Γκολομέεβ και τον Ανδρέα Βαζαίο, ενώ την ίδια μέρα θα αγωνιστεί και η Άννα Ντουντουνάκη στα προκριματικά των 50μ πεταλούδα. Ελληνική συμμετοχή θα υπάρχει μέχρι και την τελευταία μέρα με τον Δημήτρη Μάρκο στα προκριματικά των 400μ ελεύθερο, τις σκυταλοδρομίες 4Χ100 μεικτή ανδρών και τους τελικούς στους οποίους οι Έλληνες κολυμβητές έχουν τις δυνατότητες να προκριθούν.

Πέμπτη 11/08
10.00 – 13.00
50μ πεταλούδα ανδρών – προκριματικά – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλας
400μ μεικτή ανδρών – προκριματικά – Δανιήλ Γιουρτζίδης
100μ πρόσθιο ανδρών – προκριματικά – Κώστας Μερετσόλιας
18.15 – 20.35
19.00 – 50μ πεταλούδα ανδρών – ημιτελικά – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλας
19.16 – 400μ μεικτή ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Δανιήλ Γιουρτζίδης
19.35 – 100μ πρόσθιο ανδρών – ημιτελικά – Κώστας Μερετσόλιας

Παρασκευή 12/08
10.00 – 13.00

50μ πεταλούδα γυναικών – προκριματικά – Άννα Ντουντουνάκη
100μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος
200μ ύπτιο ανδρών – προκριματικά – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Απόστολος Σίσκος
Μεικτή 4Χ100μ μεικτή – προκριματικά
800μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Δημήτρης Μάρκος
19.00 – 21.05
19.07 – 50μ πεταλούδα ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλας
19.18 – 100μ πρόσθιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Κώστας Μερετσόλιας
19.33 – 100μ ελεύθερο ανδρών – ημιτελικά – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος
19.42 – 50μ πεταλούδα γυναικών – ημιτελικά – Άννα Ντουντουνάκη
19.49 – 200μ ύπτιο ανδρών – ημιτελικά – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Απόστολος Σίσκος
20.40 – Μεικτή 4Χ100μ μεικτή – ΤΕΛΙΚΟΣ

Σάββατο 13/08
10.00 – 13.00

100μ πεταλούδα ανδρών – προκριματικά – Κώστας Στάμου
50μ ύπτιο γυναικών – προκριματικά – Νόρα Δράκου
200μ πρόσθιο ανδρών – προκριματικά – Σάββας Θώμογλου
19.00 – 21.19
19.10 – 200μ ύπτιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Απόστολος Σίσκος
19.17 – 50μ πεταλούδα γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Άννα Ντουντουνάκη
19.22 – 100μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος
19.34 – 100μ πεταλούδα ανδρών – ημιτελικά – Κώστας Στάμου
19.57 – 50μ ύπτιο γυναικών – ημιτελικά – Νόρα Δράκου
20.04 – 200μ πρόσθιο ανδρών – ημιτελικά – Σάββας Θώμογλου
20.37 – 800μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Δημήτρης Μάρκος

Κυριακή 14/08
10.00 – 13.00

200μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Ανδρέας Βαζαίος, Δημήτρης Μάρκος
100μ πεταλούδα γυναικών – προκριματικά – Άννα Ντουντουνάκη
50μ ύπτιο ανδρών – προκριματικά – Απόστολος Χρήστου, Γιώργος Σπανουδάκης, Θοδωρής Ανδρεόπουλος
200μ πρόσθιο γυναικών – προκριματικά – Ελένη Κοντογεώργου
4Χ100μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά
19.00 – 20.46
19.00 – 100μ πεταλούδα ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Κώστας Στάμου
19.06 – 50μ ύπτιο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Νόρα Δράκου
19.11 – 200μ ελεύθερο ανδρών – ημιτελικά – Ανδρέας Βαζαίος, Δημήτρης Μάρκος
19.21 – 100μ πεταλούδα γυναικών – ημιτελικά – Άννα Ντουντουνάκη
19.30 – 50μ ύπτιο ανδρών – ημιτελικά – Απόστολος Χρήστου, Γιώργος Σπανουδάκης, Θοδωρής Ανδρεόπουλος
19.37 – 200μ πρόσθιο γυναικών – ημιτελικά – Ελένη Κοντογεώργου
20.01 – 200μ πρόσθιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Σάββας Θώμογλου
20.15 – 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ

Δευτέρα 15/08
10.00 – 13.00

50μ ελεύθερο γυναικών – προκριματικός – Νόρα Δράκου
50μ πρόσθιο ανδρών – προκριματικός – Γιώργος Ασπουγαλής
Μεικτή 4Χ100μ ελεύθερο – προκριματικά
1.500μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Δημήτρης Μάρκος
19.00 – 21.20
19.00 – 100μ πεταλούδα γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Άννα Ντουντουνάκη
19.06 – 200μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Ανδρέας Βαζαίος, Δημήτρης Μάρκος
19.13 – 200μ πρόσθιο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Ελένη Κοντογεώργου
19.29 – 50μ πρόσθιο ανδρών – ημιτελικά – Γιώργος Ασπουγαλής
19.50 – 50μ ελεύθερο γυναικών – ημιτελικά – Νόρα Δράκου
20.24 – 50μ ύπτιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Απόστολος Χρήστου, Γιώργος Σπανουδάκης, Θοδωρής Ανδρεόπουλος
20.49 – Μεικτή 4Χ100μ ελεύθερο – ΤΕΛΙΚΟΣ

Τρίτη 16/08
10.00 – 12.15

50μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Οδυσσέας Μελαδίνης, Χρήστος Παπαδόπουλος
100μ ύπτιο ανδρών – προκριματικά – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης
50μ πρόσθιο γυναικών – προκριματικά – Μαρίλεια Δρασίδου
200μ μεικτή ανδρών – προκριματικά – Ανδρέας Βαζαίος
19.00 – 21.37
19.07 – 50μ ελεύθερο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Νόρα Δράκου
19.12 – 50μ πρόσθιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Γιώργος Ασπουγαλής
19.24 – 50μ ελεύθερο ανδρών – ημιτελικά – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Οδυσσέας Μελαδίνης, Χρήστος Παπαδόπουλος
19.31 – 50μ πρόσθιο γυναικών – ημιτελικά – Μαρίλεια Δρασίδου
19.52 – 1.500μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Δημήτρης Μάρκος
20.36 – 200μ μεικτή ανδρών – ημιτελικά – Ανδρέας Βαζαίος
20.52 – 100μ ύπτιο ανδρών – ημιτελικά – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης

Τετάρτη 17/08
10.00 – 12.00

400μ ελεύθερο ανδρών – προκριματικά – Δημήτρης Μάρκος
4Χ100μ μεικτή ανδρών – προκριματικά
19.00 – 21.13
19.00 – 50μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Κρίστιαν Γκολομέεβ, Οδυσσέας Μελαδίνης, Χρήστος Παπαδόπουλος
19.05 – 50μ πρόσθιο γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Μαρίλεια Δρασίδου
19.10 – 100μ ύπτιο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης
19.37 – 200μ μεικτή ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Ανδρέας Βαζαίος
19.53 – 400μ ελεύθερο ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ – Δημήτρης Μάρκος
20.25 – 4Χ100μ μεικτή ανδρών – ΤΕΛΙΚΟΣ

ΠΗΓΗ Sportsfeed.gr