ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Τελικός ντάιαμοντ λιγκ: Μόνο 4 διατήρησαν τον τίτλο τους

Μόνο τέσσερις στους 32 κατάφεραν να διατηρήσουν τον τίτλου τους στο ντάιαμοντ λιγκ. Από τους τέσσερις οι τρεις είναι άνδρες και μόλις μία γυναίκα, η Μαρία Λασίτσκενε κέρδισε και φέτος στο ύψος διατηρώντας το διαμάντι της.

της Πηνελόπης Γκιώνη
[email protected]

Άνδρες

100μ – Φρεντ Κέρλι (ΗΠΑ) – 2019 Νόα Λάιλς (ΗΠΑ)
200μ – Κένι Μπεντνάρεκ (ΗΠΑ) – 2019 Νόα Λάιλς (ΗΠΑ)
400μ – Μάικλ Τσέρι (ΗΠΑ) – 2019 Μάικλ Νόρμαν (ΗΠΑ)
800μ – Εμάνουελ Κορίρ (Κένυα) – 2019 Ντόνοβαν Μπράζιερ (ΗΠΑ)
1500μ – Τίμοθι Τσέρουιγιοτ (Κένυα) – 2019 Τίμοθι Τσέρουιγιοτ (Κένυα)
5000μ – Μπεριχού Αρεγκάουι (Αιθιοπία) – 2019 Τζόσουα Τσέπτεγκεϊ
110μ εμπόδια – Ντίβον Άλεν (ΗΠΑ) – 2019 Ορλάντο Ορτέγκα (Ισπανία)
400μ εμπόδια – Κάρστεν Βάρχολμ (Νορβηγία) – 2019 Κάρστεν Βάρχολμ (Νορβηγία)
3000μ στιπλ – Μπέντζαμιν Κιγκέν (Κένυα) – 2019 Γκέτντ Γουάλε
Mήκος – Τομπάιας Μόντλερ (Σουηδία) – 2019 Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία (Κούβα)
Τριπλούν – Πέδρο Πάμπλο Πιτσάρδο (Πορτογαλία) – 2019 Κρίστιαν Τέιλορ (ΗΠΑ)
Ύψος – Τζιανμάρκο Ταμπέρι (Ιταλία) – 2019 Αντρέι Προτσένκο (Ουκρανία)
Επί κοντώ – Μόντο Ντουπλάντις (Σουηδία) – 2019 Σαμ Κέντριξ (ΗΠΑ)
Σφαιροβολία
– Ράιαν Κράουζερ (ΗΠΑ) – 2019 Τομ Γουολς (Νέα Ζηλανδία)
Δισκοβολία – Ντάνιελ Σταλ (Σουηδία) – 2019 Ντάνιελ Σταλ (Σουηδία)
Ακοντισμός – Γιόχανς Βέτερ (Γερμανία) – 2019 Μάγκνους Κιρτ (Εσθονια)

Γυναίκες

100μ – Ελέιν Τόμπσον Χέρα (Τζαμάικα) – 2019 Ντίνα Άσερ Σμιθ (Βρετανία)
200μ – Κριστίν Εμπομά (Ναμίμπια) – 2019 Σονάι Μίλερ Ουίμπο (Μπαχάμες)
400μ – Κουανίρα Χέις (ΗΠΑ) – 2019 Σάλγουα Εΐντ Νάσερ (Μπαχρέιν)
800μ – Κέλι Χόντγκινσον (Βρετανία) 2019 Έιτζι Γουίλσον (ΗΠΑ)
1500μ – Φέιθ Κιπγιέγκον (Κένυα) – 2019 Σιφάν Χασάν (Ολλανδία)
5000μ – Φρανσίν Νιονσάμπα (Μπουρουτί) – 2019 Σιφάν Χασάν (Ολλανδία)
110μ εμπόδια – Τόμπι Αμουσάν (Νιγηρία) – 2019 Ντανιέλ Ουίλιαμς (Τζαμάικα)
400μ εμπόδια – Φέμκε Μπολ (Ολλανδία) – 2019 Σίντνι Μακλάφλιν (ΗΠΑ)
3000μ στιπλ – Νόρα Τζερούτο (Κένυα) – 2019 Μπεατρίς Τσέπκοετς (Κένυα)
Mήκος – Ιβάνα Σπάνοβιτς (Σερβία) – 2019 Μαλάικα Μιχάμπο (Γερμανία)
Τριπλούν – Γιουλιμάρ Ρόχας (Βενεζουέλα) – 2019 Σανιέκα Ρίκετς (Τζαμάικα)
Ύψος – Μαρία Λασίτσκενε (Ρωσία) – 2019 Μαρία Λασίτσκενε (Ρωσία)
Επί κοντώ – Αντζέλικα Σιντόροβα (Ρωσία) – 2019 Κατερίνα Στεφανίδη (Ελλάδα)
Σφαιροβολία
– Μάγκι Γιούεν (ΗΠΑ) – 2019 Λιτζιάο Γκονγκ (Κίνα)
Δισκοβολία – Βάλερι Όλμαν (ΗΠΑ) – 2019 Γιαϊμέ Πέρεζ (Κούβα)
Ακοντισμός – Κριστίν Χούσονγκ (Γερμανία) – 2019 Χούιχουι Λου.

ΠΗΓΗ Sportsfeed.gr

Related Posts