ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

12 μετάλλια για την Ελλάδα στο Μαραθώνα

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν στη Γαλάζια Ακτή Μαραθώνα («Καράβι») τα ατομικά αγωνίσματα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Biathle –Triathle, που γίνεται υπό την αιγίδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μοντέρνου Πεντάθλου (UIPM), με διοργανωτή την Ελληνική Ομοσπονδία Μοντέρνου Πεντάθλου (ΕΟΜΟΠ). Πολύ σημαντική είναι κι η αγωνιστική παρουσία των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών, καθώς έχουν πάρει ήδη 12 μετάλλια!  

Την πρώτη ημέρα των αγώνων (Πέμπτη 6 Οκτωβρίου), όπου διεξήχθη  στο Biathle(τρέξιμο – κολύμβηση) η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 8 μετάλλια, 5 στους άνδρες και 3 στις γυναίκες. Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι Νικόλας Κεραμιδάς (Κ17) και Νικόλας Παπαδημητρίου (Κ19), αργυρά η Αθηνά Σάρρα (Κ19), ο Άγγελος Βονζίκης (Κ19), ο Θεοχάρης Μάινα (Κ21) και ο Αλέξανδρος Αργύρης (άνδρες) και χάλκινα η Αγγελική Τζόλα (Κ19) και η Αριάδνη Νάσκαρη (γυναίκες).  

Τη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης (Παρασκευή 7 Οκτωβρίου) έγιναν οι κατηγορίες στο Triathle (τρέξιμο – σκοποβολή – κολύμβηση) και οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες του μοντέρνου πεντάθλου κατέκτησαν άλλα τέσσερα μετάλλια (ένα χρυσό – τρία αργυρά), δύο στους άνδρες και δύο στις γυναίκες. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αριάδνη Νάσκαρη (Κ19) και αργυρά ο Φίλιππος Σεχίδης (άνδρες), Άγγελος Πατσούρας (Κ15) και Αθηνά Σάρρα (Κ19).  

Οι αγώνες συνεχίζονται το Σάββατο 8 Οκτωβρίου με τις μεικτές σκυταλοδρομίες σεLaserRun (σκοποβολή – τρέξιμο)  και Biathle και ολοκληρώνονται την Κυριακή 9 Οκτωβρίου με το ατομικό στο Laser Run (σκοποβολή – τρέξιμο) και τις μικτές σκυταλοδρομίες ανά κατηγορία στο Triathle.  

Μέχρι τα μισά της διοργάνωσης πλασαρίστηκαν στην πρώτη 8άδα των δύο Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων συνολικά 46 Έλληνες αθλητές και αθλήτριες. Θέσεις στην 8άδα από ελληνικής πλευράς πήραν:  

Biathle (τρέξιμο – κολύμβηση) 

Γυναίκες 

Κ11: Πηνελόπη Δελτσίδου 6η, Πατσούρα Λυδία 8η 

Κ13: Αναστασία Παινέση 7η 

Κ15: Ολυμπία Παινέση 6η 

Κ17: Θεοδώρα Κακογεροπούλου 7η 

Κ19: Αθηνά Σάρρα 2η, Αγγελική Τζόλα 3η, Ειρήνη Ρούτουλα 6η 

Κ21: Δήμητρα Πατσούρα 6η, Ελένη Κήπου 7η 

Γυναικών: Αριάδνη Νάσκαρη 3η, Κωνσταντίνα Τσολάκη 8η.  

40-49: Αγγελική Λιακοπούλου 6η, Μαρία Χαρδαλιά 7η, Δέσποινα Χατζηχαραλάμπους 8η 

50-59: Κωνσταντίνα Τσακοπουλου 6η 

Ανδρες 

Κ11: Ζήσης Καρακατσάνης 7ος, Φίλιππος Μερτζέλος 8ος 

Κ13: Μάριος Σπαντούρος 7ος 

Κ15: Αγγελος Πατσούρας 4ος 

Κ17: Νικόλας Κεραμιδάς 1ος, Νίκος Πρίγος 8ος 

Κ19: Νικόλας Παπαδημητρίου 1ος, Αγγελος Βονζίκης 2ος, Θάνος Σπαντούρος 4ος.  

Κ21: Θεοχάρης Μάινα 2ος, Δημήτρης Ξενογιάννης 4ος, Αντώνης Λαφής 7ος 

Ανδρών: Αλέξανδρος Αργύρης 2ος,. Γιάννης Καμαρινός 6ος 

49-49: Νίκος Πέρδικας 7ος 

Τriathle (τρέξιμο – σκοποβολή – κολύμβηση) 

Γυναίκες 

Κ11:  Ανδριάννα Καπέλα 7η, Λυδία Πατσούρα 8η.  

Κ13: Αναστασία Παινέση 8η 

Κ15: Ολυμπία Παινέση 8η

Κ19: Δήμητρα Πατσούρα 4η, Άρτεμις Γκιτσέρου 6η, Ειρήνη Ρούτουλα 8η

Κ21: Αριάδνη Νάσκαρη 1η, Αθηνά Σάρρα 2η, Μαρία Κοντοτάσιου 5η.  

Γυναικών: Πηνελόπη Νίκα 6η 

50-59: Κωνσταντίνα Τσακοπούλου 6η 

Ανδρες 

Κ15: Άγγελος Πατσούρας 2ος, Τηλέμαχος Κορωναίος 8ος 

Ανδρών: Φίλιππος Σεχίδης 2ος 

ΠΗΓΗ Sportsfeed.gr