ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Davis cup: Μεγάλο φαβορί η Ρωσία

O κορυφαίος αγώνας ομαδικού στο τένις, το λεγόμενο παγκόσμιο κύπελλο ξεκινά αύριο με την Ισπανία να θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο της δίχως να έχει στη σύνθεση της τον Ράφα Ναδάλ και τη Ρωσία να είναι το μεγάλο φαβορί.

του Άρη Κατσίδη
[email protected]

Κάθε ομάδα έχει στη διάθεση της από πέντε παίκτες και είναι χωρισμένες σε έξι γκρουπ των τριών, οπού διεξάγονται στο Ίνσμπρουκ της Αυστρίας, στην Μαδρίτη της Ισπανίας και στο Τορίνο της Ιταλίας, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για τις 5/12 στην πρωτεύουσα της Ισπανίας.
Στους αγώνες θα παίξουν δύο απλά και ένα διπλό, ενώ θα περάσουν στην φάση των οχτώ, όσοι βγουν στην πρώτη θέση και οι δύο καλύτεροι δεύτεροι βαθμολογικά.
Μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου είναι η Ρωσία που διαθέτει δύο παίκτες από το τοπ10 (Μεντβέντεφ, Ρούμπλεφ) και άλλους δύο στο τοπ30 (Καράτσεφ, Κατσάνοφ).

Οι όμιλοι

1ος όμιλος (Μαδρίτη, Ισπανία)
Ισπανία – Καρένο Μπούστα, Αλκαράθ, Ράμος Βινόλας, Λόπεθ, Γκρανογιέρς
Ρωσία – Μεντβέτεφ, Ρούμπλεφ, Καράτσεφ, Κατσάνοφ, Νοτσκόι
Εκουαδόρ – Γκόμεζ, Κουιρόζ, Χιντάλγκο, Εσκομπάρ, Μάρτς 
2ος όμιλος (Μαδρίτη, Ισπανία)
Καναδάς – Ποσπίσιλ, Σνόυ, Ντιέζ, Πολάνσκι
Καζακστάν – Μπούμπλικ, Κουκούσκιν, Πόπκο, Ναντοβιέσοφ, Γκολούμπεφ
Σουηδία – Μ. Ίμερ, Ε. Ίμερ, Μρίντα, Γκέρανσον, Λίντστεντ
3ος όμιλος (Ίνσμπουργκ, Αυστρία)
Γαλλία – Ρίντερκνεχ, Μαναρινό, Κασκέ, Χέρμπερτ, Μαχούτ
Βρετανία – Νόρι, Έβανς, Μπρόαντι, Σάλισμπουρι, Σκούπσκι
Τσεχία – Βέσελι, Λεχέτσκα, Κολάρ, Μάχατς
4ος όμιλος (Τορίνο, Ιταλία)
Κροατία – Τσίλιτς, Σερνταρούσιτς, Γκότζο, Πάβιτς, Μέκτιτς
Αυστραλία – Ντε Μινόρ, Ποπίριν, Μίλμαν, Μπολτ, Πιρς
Ουγγαρία – Φούκσοβιτς, Μπάλαζ, Πίροζ, Μαροζάν, Βαλκούζ
5ος όμιλος (Τορίνο, Ιταλία)
Ιταλία – Σίνερ, Σονέγκο, Φονίνι, Μουσέτι, Μπορέλι
Κολομβία – Γκαλάν, Μεχία, Ροντρίγκεθ, Καμπάλ, Φάρα
ΗΠΑ – Ίσνερ, Οπέλκα, Τιεφό, Σοκ, Ραμ
6ος όμιλος (Ίνσμπουργκ, Αυστρία)
Αυστρία – Νόβακ, Ροντιόνοφ, Μέλζερ, Μαράχ, Οσβάλντ
Γερμανία – Στρουφ, Κέπφερ,  Γκόγιοβτσικ, Γκράβιετς, Πουτζ
Σερβία – Τζόκοβιτς, Λάγιοβιτς, Κραΐνοβιτς, Κετσμάνοβιτς, Τσάσιτς

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας

2ος όμιλος – Καναδάς – Σουηδία
3ος όμιλος – Γαλλία – Τσεχία
4ος όμιλος – Κροατία – Αυστραλία

ΠΗΓΗ Sportsfeed.gr

Related Posts